Logo
10 afrykańskich krajów, z których do Europy przybywa najwięcej "uchodźców"

fot. Flickr

10 września 2016 18:25

Czeska gazeta opublikowała ranking krajów afrykańskich, z których do Europy przybywa najwięcej uchodźców. Okazuje się, że nie uciekają przed wojną, a próbują przedostać się na Stary Kontynent by otrzymać.. zasiłki.

Spośród dziesięciu największych "eksporterów"' zaledwie dwa są ogarnięte wojną: Erytrea i Somalia, co uzasadniałoby masową imigrację. Nigeryjczycy i Malijczycy mimo względnie bezpiecznego terytorium również ruszyli na podbój Europy. Tę samą tendencję obserwujemy w przypadku Ghany, Senegalu czy też Wybrzeża Kości Słoniowej, choć tutaj należy otwarcie przyznać, że jak na realia Afryki są państwami zamożnymi.

W artykule poruszona zostaje też kwestia sposbu, w jaki migrują mieszkańcy Afryki. Najczęściej przemytnicy wywożą ich poza granicę libijskich wód terytorialnych i nawet nie mają paliwa, żeby dowieźć "pasażerów" na ląd Europy. Nie muszą. W akcje ratownicze momentalnie angażują się służby ratownicze krajów Europy i... robią za wodne taxi, które bezpiecznie cumuje u wybrzeży słonecznej Italii.

Paweł Jaworski
Źródło: Centrum Obserwacji Mediów Stowarzyszenia Koliber, idnes.cz