Logo
10 tys. Polaków wróci do kraju? Jest projekt ustawy repatriacyjnej

30 listopada 2016 19:51

Jak informuje portal tvp.info, rząd przygotował projekt ustawy repatriacyjnej. Na jego podstawie, w ciągu najbliższych 9 lat do Ojczyzny ma przyjechać ponad 10 tys. Polaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego ZSSR. Koszty operacji pokryje państwo.

Projekt zmiany ustawy o repatriacji trafił już do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Można powiedzieć, że dokument ma przełomowy charakter. Po raz pierwszy państwo polskie postanowiło rozwiązać kompleksowo sprawę rodaków mieszkających w azjatyckiej części dawnego Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich W szczególności w Kazachstanie, gdzie mieszka ponad 900 tys. osób narodowości polskiej. To była hańba narodowa, że przez tyle lat nic w tej sprawie nie robiono — powiedziała Aleksandra Ślusarek, prezes Związku Repatriantów Rzeczpospolitej Polskiej. Przez ostanie 25 lat do kraju wróciło tylko 5 tys. repatriantów.

Przygotowana przez rząd ustawa zakłada, że powstanie Rada do Spraw Repatriacji, która będzie centralnym organem prowadzącym operację przesiedleńczą. Rada będzie zajmowała się całą logistyką związaną z powrotem Polaków do Ojczyzny. Od jej decyzji będzie zależało m.in. zapewnienie miejsca w specjalnych ośrodkach, które mają prowadzić stowarzyszenia, fundacje czy osoby prawne. Pieniądze na ich działalność będą pochodziły z budżetu państwa z rezerwy celowej. Repatrianci będą mogli przebywać w takich ośrodkach niedużej niż 12 miesięcy, po tym okresie Polacy, którzy wrócili do Ojczyzny będą musieli wyprowadzić się do mieszkań - państwo zapewni dopłatę do czynszu. 

NW

Źrodło: TVP Info