Logo
11 lipca Dniem Pamięci o Ofiarach UPA? Projekty Kukiz'15 i PSL w Sejmie

fot. Paweł Jaworski

11 czerwca 2016 14:36

Polskie Stronnictwo Ludowe oraz ruch Kukiz'15 składają projekty uchwał w sprawie ustanowienia 11 lipca Dniem Pamięci o Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA. To trzeci tego typu projekt w Sejmie.

"Przy całkowitym milczeniu władz w Kijowie i Warszawie powstają w miastach ukraińskich pomniki Stepana Bandery. Jego imieniem nazywane są ulice i place, odbywają się marsze gloryfikujące 'bohaterstwo' UPA, wydawane są publikacje negujące udział UPA w mordach na Polakach. Systematycznie 'poza nielicznymi wyjątkami' blokowane są na terenie Ukrainy próby upamiętnienia ofiar terroru UPA" – czytamy w uzasadnieniu.

"Dzisiaj prawda jest w sposób drastyczny zakrywana pustymi gestami, a zakłamywanie własnych relacji nigdy nie idzie w parze z budowaniem prawdziwych dobrosąsiedzkich relacji. Ustanowienie 11 lipca Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez OUN-UPA na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej jest w tej sytuacji ważnym krokiem na drodze do godnego uczczenia i upamiętnienia ofiar zbrodniczych ideologii" – podkreślają twórcy projektu.

Dokładne określenie liczby Polaków pomordowanych w rzezi wołyńskiej prawdopodobnie już nigdy nie będzie możliwe. Wiele miejscowości zostało zrównanych z ziemią, a ich mieszkańcy wymordowani. Świadkowie, którzy ocaleli z rzezi, uciekali z terenów objętych czystką etniczną a brutalnych morderstw nikt nie dokumentował.

 

Paweł Jaworski
fot. Paweł Jaworski