Logo
11 mln strat przy wdrażaniu e-zdrowia. CBA składa zawiadomienie do prokuratury

7 grudnia 2016 15:44

Jak informuje portal superbiz.se.pl, Centralne Biuro Antykorupcyjne zgłosiło do prokuratury podejrzenie o popełnieniu przestępstwa przez Leszka Wojtasiaka, członka zarządu województwa wielkopolskiego. Chodzi o 11 mln zał strat, jakie urząd miał ponieść podczas realizacji projektu „e-zdrowie”. W zawiadomieniu wymieniony jest również były dyrektor departamentu zdrowia w poznańskim Urzędzie Marszałkowskim.

Z ustaleń CBA wynika, że urzędnicy mieli dopuścić się niedopełnienia obowiązków i przekroczenia uprawnień w nadzorze nad prawidłowym wykonaniem zamówienia publicznego. Projekt dotyczył szeroko rozumianej platformy cyfrowo-informatycznej  wspomagającej usługi lecznicze „e-zdrowie” w 23 placówkach ochrony zdrowia podległych sejmikowi wielkopolskiemu. Według ustaleń agentów CBA województwo  wielkopolskie straciło  blisko 11.5  miliona złotych. Ponad 8 mln zł zostało wypłacone jako nienależne wynagrodzenie mimo faktu, że projekt nie został wykonany, a ponad 3 miliony zł  to niewyegzekwowana kwota kary umownej za niewykonania zadania.

Funkcjonariusze ustalili, że szpitale nie otrzymały loginów i haseł dostępu do komputerów. Ponadto, jak wynika z oświadczeń przedstawicieli szpitali – usługi te są w części zbędne, mogą bowiem powielać funkcjonujące już w niektórych szpitalach usługi elektroniczne w zakresie obrotu lekami, czy też wytwarzanie elektronicznej dokumentacji medycznej.

NW

Źródło: superbiz.se.pl