Logo
20% uczniów nie zdało matury

6 lipca 2016 09:58

Tegoroczną maturę zdało 79,5 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych. 15 proc. z tych, którzy nie zdali matury, ma prawo do poprawki w sierpniu, pozostali mogą zrobić to za rok.

Abiturienci musieli zdawać język polski, obcy i matematykę oraz przedmiot dodatkowy. Wyniki majowych egzaminów przedstawił we wtorek na konferencji prasowej w Warszawie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik. Tego maturzyści otrzymali świadectwa maturalne.

Wśród absolwentów z liceów maturę zdało 85,2 proc. uczniów, a prawo do poprawki ma 10,8 proc. W technikach tradycyjnie zdawalność była niższa i wyniosła 68,4 proc., prawo do poprawki ma zaś 23,2 proc absolwentów.

Maturzyści dobrze poradzili sobie z językami. W liceach egzamin pisemny z języka polskiego zdało 98 proc. (był to średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 62 proc. punktów, na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych zaś 62 proc.), w  technikach 97 proc. (średni wynik poziomie podstawowym to 53 proc., na rozszerzonym 49 proc.) Najczęściej wybierany język obcy, czyli angielski w liceach zdało 97 proc. (średni wynik na poziomie podstawowym to 77 proc., na rozszerzonym wybieranym 61 proc.). W technikach zdawalność angielskiego była również wysoka i - 91 proc. (średni wynik na obowiązkowym poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym wybieranym tylko przez chętnych 39 proc.). Matematykę w liceach zadało 87 proc. (średni wynik na poziomie podstawowym to 61 proc., na rozszerzonym 40 proc.), w technikach zaś 75 proc. (średni wynik na poziomie podstawowym to 46 proc., na rozszerzonym 13 proc.)

Według dyrektora CKE odsetek maturzystów, którzy nie zdali egzaminów z polskiego, matematyki i języka obcego nie odbiega od tego, jaki był w ubiegłych latach.

Źródło: onet.pl

Fot.: wikipedia.org

DZ