Logo
24 lata temu wysłano pierwszego SMS-a

3 grudnia 2016 17:56

3 grudnia 1992 roku brytyjski inżynier Neil Papworth wysłał pierwszą w historii krótką wiadomość tekstową. SMS o treści „Merry Christmas” otrzymał dyrektor spółki Vodafone Richard Jarvis. 

Za twórcę idei elektronicznego przesyłu krótkich wiadomości tekstowych uważany jest pracownik międzynarodowego zespołu badawczego Groupe SpecialMobile, Niemiec Friedhelm Hillebrand. W 1984 roku, po przeanalizowaniu długości tekstów na pocztówkach, zaproponował, by ograniczono je do 160 znaków. 8 lat później pierwszy telefon komórkowy otrzymał taką wiadomość. Ponieważ w 1992 roku komórki nie posiadały jeszcze klawiatur Papworth, pracownik Sema Group, wysłał pierwszy SMS z komputera stacjonarnego. 
Pierwsze telefony przystosowane do wysyłki i odbioru SMS-ów wyprodukowała w następnym roku Nokia. Dopiero w 1997 roku fiński producent wprowadził do użytku pierwszą nowoczesną klawiaturę telefoniczną. Według danych Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego, szczyt popularności SMS-ów przypadł na 2010 rok, kiedy na całym świecie wysłano ich 6,1 biliarda, czyli 200 tysięcy na minutę. Telekomunikacyjni analitycy z Portio Research podają, że w 2015 r. 6,1 mld ludzi regularnie korzystało z SMS-ów. Do 2018 r. ich liczba może wzrosnąć o kolejnych prawie pół miliarda.

NW

Źródło: TVP Info