Logo
25 milionów dolarów za głowę przywódcy Państwa Islamskiego

25 grudnia 2016 20:22

Abu Bakra al-Bagdadi to lider tzw. Państwa Islamskiego. Departament Stanu USA podniósł o połowę, wyznaczoną 5 lat temu, nagrodę za jego schwytanie. Teraz wynosi ona aż 25 milionów dolarów. 

Państwo Islamskie to wciąż niepokonany, osławiony twór znany na całym świecie. Przywódca islamskich radykałów to Abu Bakra al-Bagdadi. 5 lat temu Departament Stanu USA wyznaczył nagrodę za jego głowę. Teraz ta kwota wzrosła do 25 milionów Dolarów. W ubiegłym roku armia irańska podała informacje, że udało im się uszkodzić samolot w którym leciał Al-Bagdadi. Tego doniesienia nie potwierdziły jednak Stany Zjednoczone. '

Abu Bakr al-Baghdadi urodził się 28 lipca 1971 roku w Sumarrze. Jego droga do pozycji głównego kalifa Państwa Islamskiego nie jest jasna. W momencie inwazji Stanów Zjednoczonych na Irak był imamem w jednym z meczetów w swoim rodzinnym mieście. Według jednej z teorii, Al-Bagdadi należał do radykalnej organizacji muzułmańskiej za rządów Saddama Husseina. Inne wersje głoszą, że był przetrzymywany przez 4 lata w obozie Camp Bucca i to właśnie tam jego poglądy religijne tak bardzo się zradykalizowały. Krążą także informacje, że lider IS wstąpił do al-Kaidy krótko po wybuchu wojny.

Przypomnijmy: Państwo Islamskie (IS) okupuje tereny w północno-zachodnim Iraku oraz na północnym wschodzie Syrii (ISIS), a także w Lewancie (ISIL). Abu Bakr al-Baghdadi jest nieformalnym kalifem sunnickiego IS. Państwo Islamskie posiada także własną walutę, a utrzymuje się głównie z wydobycia ropy naftowej. Za swoich wrogów obierają przede wszystkim szyickich muzułmanów, żydów oraz państwa walczące z IS.

źródło: wprost.pl
BS