Logo
25 żołnierzy ukraińskiej SS "Galizien" przebywa na wolności w Wielkiej Brytanii

fot. The Sun

2 sierpnia 2016 14:29

Co najmniej 25 żołnierzy zbrodniczej ukraińskiej dywizji SS "Galizien" przebywa na wolności w Wielkiej Brytanii. O sprawie donosi brytyjski dziennik "The Sun".

Według informacji ujawnionych przez dziennikarzy "The Sun", przynajmniej 25 członków ukraińskiej SS otrzymało pozwolenie od brytyjskich władz na zamieszkanie w Wielkiej Brytanii. Dwóch z nich było poszukiwanych przez rosyjski wywiad oraz przez Centrum Wiesenthala, które po wojnie zajmowało się tropieniem największych zbrodniarzy nazistowskich.

Chodzi o 90-letniego Myrona Taborę i 92-letniego Ostapa Kukawca. Obydwaj służyli jako ochotnicy i zakończyli wojnę w stopniu porucznika. Ich akta ze służby można znaleźć w Centrum Wiesenthala. 

To prawda, że służyłem w „Hałyczynie” (SS "Galizien" - N.), ale nawet nie strzelałem z karabinu. Przez dwa lata pobierałem nauki szkole oficerskiej – mówi Tabora, przebywający w Lichfield w hrabstwie Staffordshire. Szkolenie oficerskie w SS zakładało między innymi ćwiczenia w obozie koncentracyjnym w Dachau pod Monachium. Zarówno Myron Tabora, jak i Ostap Kukawiec utrzymują, że nie służyli w obozach śmierci i nie zrobili niczego złego.

Nigdy nie wiedziałem, że byłem przez kogokolwiek poszukiwany - dodał. Czym są zresztą zbrodnie wojenne w porównaniu z tym, czego dokonywali Sowieci? 

Tabora "słyszał" także o tym, że "Polacy byli zabijani na Ukrainie". Ale też Ukraińcy byli zabijani przez Polaków - szybko dodał. A Brytyjczycy nie zabijali? - dopytywał dziennikarzy.

Po informacji o formowaniu dywizji SS "Galizien", ogłoszonej 28 kwietnia 1943, do punktów werbunkowych zgłosiło się około 80 tysięcy osób, z czego tylko kilkanaście tysięcy objęto przeszkoleniem. Z pierwszego rzutu ochotników utworzono 5 pułków policji SS (numeracja 4 do 8) oraz rezerwowy batalion policji, z których policjantów po rozbiciu ich pułków w czerwcu 1944 włączono w skład dywizji. 4 i 5 pułk policji SS wzięły udział w niemieckich akcjach przeciwpartyzanckich i pacyfikacjach, w czasie których dopuszczały się zbrodni na ludności cywilnej. Małoletnich ochotników skierowano do tzw. Junaków SS, a następnie do jednostek obrony przeciwlotniczej w głębi Niemiec.

 

źródło: The Sun

N.