Logo
32. rocznica zamordowania Jerzego Popiełuszki. "Komuniści bali się walki o rząd dusz"

19 października 2016 08:54

Dziś mija 32. rocznica śmierci błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. W środę w warszawskim kościele pod wezwaniem świętego Stanisława Kostki odbędą się uroczystości rocznicowe. Mszę św. odprawi metropolita warszawski ksiądz kardynał Kazimierz Nycz.

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i bestialsko zamordowany przez bezpiekę. Wracał do Warszawy, po mszy odprawionej w parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Jego samochód zatrzymali funkcjonariusze bezpieki, przebrani w mundury drogówki. Esbecy uprowadzili kapłana wraz z jego kierowcą, któremu udało się uciec. Niedługo potem ksiądz Jerzy został bestialsko zamordowany. Miał 37 lat. W 2010 roku został beatyfikowany, jako męczennik za wiarę. Od dwóch lat trwa jego proces kanonizacyjny. 

Ksiądz Popiełuszko był kapelanem warszawskiej „Solidarności”, obrońcą praw człowieka w PRL. Odprawiane przez niego Msze za Ojczyznę w żoliborskim kościele gromadziły tysiące ludzi. W homiliach mówił o obronie ideałów „Solidarności”, a także o sprzeciwie wobec przemocy. Publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, wystrzegając się przy tym głoszenia nienawiści do przeciwników. Był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany przez Służbę Bezpieczeństwa.

NW

Źródło: TVP Info