Logo
7 października na ekrany trafi "Wołyń" Smarzowskiego. Zobacz najnowszy trailer

fot. youtube.com

13 lipca 2016 18:15

7 października polscy widzowie będą mogli ujrzeć nowy film Wojciecha Smarzowskiego, twórcy takich filmów jak "Wesele" czy "Drogówka". "Wołyń" będzie przedstawiał tragiczne wydarzenia z 1943 r.

To pierwszy film w polskiej kinematografii dotyczący ludobójstwa Polaków na Wołyniu, którego dopuściła się Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów. 

W głównej roli zagra Michalina Łabacz. Obok niej wystąpią także Jacek Braciak, Izabela Kuna, Jarosław Gruda, Kinga Preis, Tomasz Sapryk oraz Adrian Zaremba.

Akcja filmu rozpoczyna się w 1939 r. w małej wiosce na Wołyniu zamieszkałej przez różne narodowości. Główna bohaterka, 17-letnia Zosia Głowacka zakochuje się w Ukraińcu Petrze, jednak jej ojciec postanawia ją wydać za bogatego wdowca Polaka. Plany przerywa gwałtownie wybuch wojny, który przynosi najpierw okupację sowiecką, a następnie niemiecką. Główny wątek filmu koncentruje się na wydarzeniach z lat 1943-44 r., kiedy ukraińska ludność dokonuje masakry na polskich sąsiadach. Zosia próbuje ocalić siebie i dwoje swoich dzieci.

 

 

źródło: wirtualnemedia.pl