Logo
98 rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego

27 grudnia 2016 16:41

Kilkuset mieszkańców z Poznania i regionu wzięło udział w upamiętnieniu 98. rocznicy powstania wielkopolskiego. W obchodach uczestniczyli m. in. prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, wojewoda Marlena Maląg oraz parlamentarzyści.

"Powstanie wielkopolskie było jedną z najbardziej chlubnych kart w polskiej historii" – podkreślił we wtorek marszałek województwa  Marek Woźniak. O powstańcach powiedział, że "po ponad 120 latach niewoli sami wywalczyli sobie wolność - silni wiarą w zwycięstwo i solidarność w działaniu". "To powstanie nie było romantycznym porywem chwili. Zostało dobrze przygotowane i rozpoczęło się w momencie dającym największe szanse na zwycięstwo. Nasi przodkowie bardzo uważnie śledzili to, co się działo w Europie; dostrzegali osłabienie wojną sił niemieckich, dostrzegali kierunek negocjacji nad porządkiem powojennej Europy i to, że mogą stać się ofiarą nowego konsensusu" – dodał.

Woźniak podekreślił także solidarność ówczesnych mieszkańców Wielkopolski: "Takie było to powstanie; biedni stawali obok bogatych, młodzi obok starych, księża obok doświadczonych w walkach I wojny światowej żołnierzy"

Wtorkowe uroczystości w Poznaniu poprzedziło złożenie kwiatów na mogile pierwszego dowódcy powstania, gen. Stanisława Taczaka. Sprzed Pomnika Powstańców Wielkopolskich uczestnicy uroczystości przeszli do fary poznańskiej na mszę św. w intencji powstańców. Na pl. Wolności stanął natomiast obóz powstańczy.

Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu, po przybyciu do miasta Ignacego Paderewskiego. Zryw Wielkopolan zakończył się sukcesem, dzięki któremu do granic Rzeczpospolitej zostały przyłączone ziemie, stanowiące niegdyś kolebkę polskiej państwowości.

 

MR

źródło: PAP