Logo
Abolicja podatkowa w Portugalii źródłem wielkiego dochodu budżetu państwa

29 grudnia 2016 12:07

Abolicja podatkowa w Portugalii okazała się wielkim źródłem wpływów do budżetu państwa, który zyskał ok. półtora miliarda euro. 141 tys. osób indywidualnych i firm uregulowało swoje zadłużenie wobec fiskusa i zakładu ubezpieczeń społecznych.

Tegoroczna abolicja podatkowa, prowadzona od 1 listopada do 20 grudnia, przewidywała zwolnienie z kar, odsetek i kosztów administracyjnych obsługi długu podatników, którzy spłacili swoje zobowiązania wobec urzędów skarbowych i zakładu ubezpieczeń społecznych.

W tym czasie portugalskie urzędy skarbowe zanotowały wpływ gotówki w wysokości ok. 1.14 mld euro, zaś zakład ubezpieczeń społecznych zainkasował 290 mln euro. To daje łączny zysk rzędu 1.4 miliarda euro.

Portugalski podsekretarz stanu w resorcie finansów Fernando Andrade, poinformował, że powyższa kwota jest wynikiem uregulowania 573 tys. procesów wszczętych przez państwo wobec dłużników fiskusa. - Z łącznej sumy 1,14 mld euro od dłużników urzędów skarbowych do państwowej kasy wpłynęła już połowa tej kwoty. Pozostała część zasili budżet w przyszłym roku, gdyż są to zobowiązania, których spłata została rozłożona na raty - wyjaśnił Andrade.

Portugalski ZUS ujawnił w swoim komunikacie, że zaległe składki uregulowało 48,5 tys. podatników indywidualnych oraz firm. 34 proc. z nich zdecydowało się na jednorazowy zwrot zadłużenia.

Eksperci wskazują, że tegoroczna abolicja podatkowa przekroczyła najśmielsze oczekiwania rządu.

"Ogłaszając abolicję podatkową, rząd oczekiwał, że budżet zostanie zasilony w tym roku kwotą 100 mln euro zaległych zobowiązań wobec fiskusa. Dziś resort zapewnia, że kwota ta jest aż pięciokrotnie wyższa” - powiedziała PAP lizbońska ekonomistka Ana Silva.

źródło: forsal.pl
BS