Logo
Afera Benzema: Deschapms to rasista!

rmcsport.bfmtv.com

2 czerwca 2016 11:20

 

Od dwóch dni Francja żyje skandalem, który wokół ekipy Trójkolorowych wywołał jeden z piłkarzy, Karim Benzema. Urażony decyzją trenera Didiera Deschampsa o niepowołaniu go do kadry zawodnik oskarżył selekcjonera o rasizim i uleganie rasistowskiej presji części francuskiego społeczeństwa.

Karim Benzema w obszernym wywiadzie jakiego udzielił jednej z hiszpańskich gazet odniósł się do decyzji francuskiego trenera, który nie powołał go do kadry. Zdaniem piłkarza przeogromny wpływ na decyzję Deschampsa miały pobudki rasistowskie, których Benzema padł ofiarą. Jak sam przyznaje czuje się we Francji dyskryminowany, osaczony a także poddawany nieustannej krytyce.

Z pomocą napastnikowi Realu Madryt przyszedł inny francuski piłkarz Eric Cantona, który w wywiadzie dla brytyjskiego The Guardian dolał jedynie oliwy do ognia stwiedzając, że Deschamps nie powołał Benzemy i Hatem Ben Arfiego ze względu na ich północno-afrykańskie korzenie.

Benzema to wielki piłkarz, zresztą tak samo jak Ben Arfa. Ale Deschamps, sami widzicie to typowy Francuz. Być może jako jedyny we Francji ma typowo francuskie nazwisko- Deschamps. Najpewniej nikt z jego rodziny nie mieszkał genów z nie-Francuzami tak jak Mormoni w Ameryce -stwierdził Cantona.

Tymczasem, jak donoszą media prawdziwym powodem odsunięcia Benzemy od Euro 2016 były afery z jego udziałem. Począwszy od tej związanej z szantażowaniem kolegi z reprezentacji skończywszy na zarzutach prokuratorskich o seksualne wykorzystywanie nieletniej.

Swoje wsparcie dla decyzji Deschampsa zamanifestował na Twitterze minister sportu Thierry Braillard, który kategorycznie zaprzeczył by brak powołania Benzemy miał jakikolwiek związek z rasizmem. Od słów piłkarza odcięło się także stowarzyszenie SOS Rasizm, które oświadczyło, że Karim Benzema z pobudek czysto egoistycznych i narcystycznych próbuje "grać rasizmem" celem skupienia uwagi na sobie i swoich problemach.

Oprócz Benzemy powołania do kadry nie dostał także inny z piłkarzy, Hatem Ben Arfa.

 

C.

 

za:lefigaro.fr