Logo
Afera reprywatyzacyjna: Gronkiewicz Waltz chce zrzucić winę na swoich poprzedników? Zawiadamia prokuraturę

3 grudnia 2016 10:59

Jak informuje Radio ZET, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz złożyła doniesienia do prokuratury na decyzje swoich poprzedników dotyczące reprywatyzacji. Chodzi między innymi o dwie decyzje prezydenta Lecha Kaczyńskiego. 

Wątpliwości pojawiły się co do dwóch zwrotów dokonanych przez Lecha Kaczyńskiego: nieruchomości przy ulicach Otwockiej 10 i Kępnej 15. W pierwszym przypadku wątpliwości w tej sprawie wzbudziła rola Marka M., który został kuratorem jednej ze współwłaścicielek nieruchomości i walczył o odzyskanie działki od miasta. Na podstawie pisma z MSWiA, w którym stwierdzono, że osoba ta nie figuruje w zbiorach PESEL, należało przypuszczać iż osoba ta nie żyje - uznali kontrolerzy ratusza. Właścicielem nieruchomości ostatecznie została matka Marka M.

W przypadku ulicy Kępnej 15 nie sprawdzono czy rzekomy właściciel był obywatelem brytyjskim i czy otrzymał odszkodowanie w Wielkiej Brytanii. W dokumentach wykryto też, że w 2005 roku pojawiły się wątpliwości co do ważności umów darowizny na mocy których rzekomy właściciel darował nieruchomość swojej bratanicy. Kolejne z zawiadomień do prokuratury dotyczy decyzji wydanej w czasie kiedy p.o prezydenta był Kazimierz Marcinkiewicz. Urzędnicy mają wątpliwości czy nieruchomość przy ulicy Domaniewskiej 10 została zwrócona rzeczywistym spadkobiercom właścicieli. W czwartym ze złożonych doniesień chodzi o rozległe tereny przy ulicy Górczewskiej 124, w sprawie których decyzję zwrotu podejmował minister rolnictwa z PSL Marek Sawicki. Nieruchomość została zajęta po wojnie na podstawie reformy rolnej. Według urzędników ratusza nie sprawdzono należycie czy spółka która wystąpiła o zwrot nieruchomości jest następcą prawnym spółki działającej przed wojną.

NW

Źródło: wiadomosci.radiozet.pl