Logo
Ahmed Czatajew odpowiedzialny za zamach w Stambule

2 lipca 2016 09:54

Za wtorkowy zamach w Stambule, w którym zginęło 43 osoby, odpowiedzialny jest Ahmed Czatajew – donoszą tureckie media.  Ten 30 letni bojownik Państwa Islamskiego pochodzący z Czeczenii ma za sobą już wiele zbrodni. Wśród trzech zamachowców-samobójców znaleźli się obywatel Rosji, Uzbekistanu oraz Kirgistanu.

Czatajew walczył przeciwko Federacji Rosyjskiej w czasie wojny w Czeczenii w latach 1999-2009, gdzie trafił do więzienia i  w wyniku tortur stracił rękę. Po ucieczce pojawiał się m.in. w Austrii, w Szwecji (gdzie został zatrzymany za przemyt broni) i Gruzji. W 2011 roku został zatrzymany w Bułgarii, gdzie groziła mu ekstradycja do Rosji. Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jednak nie zgodził sie na jego wydanie i wypuścił go na wolność. Od 2014 roku Ahmed Czatajew na stałe przebywa w ar-Rakka, stolicy Państwa islamskiego, gdzie kieruje batalionem Yarmouk, czyli oddziałem Czeczenów walczących dla Daesh.  

Według tureckich źródeł za samobójczym zamachem na międzynarodowym lotnisku w Stambule są odpowiedzialni obywatele Federacji Rosyjskiej oraz Uzbekistanu i Kirgistanu. W wyniku ataku trzech napastników zginęły 42 osoby, a blisko 240 zostało rannych. Tureckie władze obwiniły o zamach Państwo Islamskie.

Według niektórych ekspertów zamach w Stambule może być trzecim atakiem terrorystycznym w Turcji zaplanowanym przez Ahmeda Czatajewa.

 

Paweł Jaworski
Żródło: GPC