Logo
Ambasador Ukrainy: doszło również do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków.

wikipedia.org

24 lipca 2016 12:27

Pisaliśmy ostatnio o niewielkiej manifestacji przed Polską ambasadą w Kojowie, w której żądano uznania przez Ukrainę polityki II RP za ludobójstwo na Ukraińcach. Teraz ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca oświadczył, że Wołyń to także ludobójstwo Polaków na Ukraińcach.

Jest to reakcja na przyjęcie przez polski parlament uchwały ws. oddania hołdu ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II RP w latach 1943-1945.

Naturalnie, na decyzję polskiego parlamentu w sprawie uznania wydarzeń wołyńskich z lat 1943-1945 za ludobójstwo będzie odpowiedź ukraińskich polityków i parlamentarzystów, którzy słusznie będą dowodzić, że doszło również do ludobójstwa Ukraińców ze strony Polaków. Dlatego czeka nas okres wzajemnych oskarżeń i deklaracji. I daj nam Boże wszystkim mądrość, żeby to ograniczyło się wyłącznie do obszaru politycznej debaty – napisał na Facebooku Deszyca.

W ubiegłym roku ukraiński dyplomata mówił zaś: tragedia roku 1943 na Wołyniu powinna być tematem rozmów, aby zapobiec podejmowanym przez Moskwę próbom rozgrywania tej tragedii na szkodę stosunków polsko-ukraińskich.

Czyt. także: Ukraińcy publikują fałszywe dokumenty o Wołyniu.

 

Źródło: kresy.pl

DZ