Logo
Ambasador USA w Polsce: Nie będziemy się mieszać w wewnętrzne sprawy Polski, rozwiązanie sporu zależy tylko od Polaków

fot. Wikimedia Commons

29 lipca 2016 15:43

Ambasador Stanów Zjednoczonych udzielił wywiadu dla Onet.pl, w którym poruszono temat szczytu NATO w Warszawie oraz między innymi sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

"Fakt, że to Polska była organizatorem szczytu, dla nas, Amerykanów, miał ogromną wagę. Szczyt w Warszawie był inny od poprzednich spotkań tego typu, w których uczestniczyli nasi przywódcy. Wydarzenie to było świetnie zorganizowane, jeśli chodzi o kwestie logistyczne i względy bezpieczeństwa, a to dodatkowo sprzyjało konstruktywnej wymianie poglądów. Polska udowodniła, że jest prawdziwym liderem i wnosi ogromny wkład w budowę zdolności wojskowych całego Sojuszu" – mówił ambasador USA w Polsce Paul W. Jones.

"Prezydent Barack Obama dokładnie rozważył sprawę Trybunału Konstytucyjnego; podkreślił wyraźnie, że nie będziemy mieszać się wewnętrzne sprawy Polski, bo rozwiązanie tego sporu zależy tylko od Polaków. Jesteśmy przyjacielem i sojusznikiem Polski i właśnie dlatego zależy nam na zdrowym stanie demokracji w waszym kraju, podobnie jak w innych państwach członkowskich NATO. Demokracja jest podstawą wartości, które legły u podstaw budowy Sojuszu Północnoatlantyckiego w 1949 roku." – dodał.

 

Paweł Jaworski
Źródło: onet.pl