Logo
Amerykanie będą sprzedawać broń Wietnamowi

youtube.pl

23 maja 2016 17:38

Barack Obama ogłosił zniesienie embarga na dostawy broni dla Wietnamu. Uczynił to podczas spotkania z prezydentem tego kraju - Tranem Dai Quangiem. Uznaje się, że embargo było jedną z ostatnich pozostałości po zakończonej w 1975 r. II wojnie indochińskiej.

Obama ogłosił zniesienie embarga w czasie konferencji z wietnamskim prezydentem. Uzasadniając swoją decyzję wyjaśnił, że jest ona motywowana: "naszym pragnieniem sfinalizowania długiego procesu normalizacji, który podjęliśmy wspólnie z Wietnamem", nie jest zaś następstwem polityki, prowadzonej przez Chiny. Wietnamski dowódca pozytywnie przyjął ten fakt, deklarując, że stosunki między obydwoma krajami w pełni się już znormalizowały.

Wietnam już od dłuższego czasu zabiegał o zniesienie embarga, co nasiliło się szczególnie wobec coraz bardziej ofensywnej polityki ze strony Pekinu. Oprócz tego prezydent USA wyraził przekonanie, że Kongres ratyfikuje transpacyficzną umowę handlową – TPP, która obejmuje USA i 11 krajów Azji i Pacyfiku, w tym Wietnam. Decyzję Obamy komentatorzy odczytują jako sygnał pod adresem Chin, z którym Hanoi prowadzi spór terytorialny na Morzu Południowochińskim. Organizacje praw człowieka, głównie Human Rights Watch, przestrzegają przed zbyt daleko idącymi ustępstwami na rzecz Wietnamu, określając jego reżim jako "jeden z najbardziej represyjnych na świecie".

Embargo gospodarcze wobec Wietnamu USA zniosły już w 1994 r., w którym to nastąpiła normalizacja stosunków dyplomatycznych, zaś embargo na dostawy broni złagodzono w 2014 r.  w części dotyczącej "wyposażenia przeznaczonego wyłącznie do celów bezpieczeństwa morskiego", jak okręty patrolowe. 

 

 

NPo

Za: http://wiadomosci.wp.pl