Logo
Andruszkiewicz: "Toczymy bezproduktywny spór o TK a młodzi ludzie nadal nie mają perspektyw, aby tutaj zostać"

fot. Prosto z Mostu

11 sierpnia 2016 21:22

W mediach kolejny gorący dzień z Trybunałem Konstytucyjnym w tle. Wśród komentarzy są te, które wskazują winnym prezesa Rzeplińskiego oraz te, które niepochlebnie odnoszą się do PiS i zmian zawartych w nowej ustawie. Nie zabrakło także takich, które mówią, że spór jest całkowicie "bezproduktywny".

Posłowie klubu parlamentarnego Kukiz'15 przekonywali, że dyskusja tocząca się wokół Trybunału Konstytucyjnego już od dawna przypomina kabaret. Adam Andruszkiewicz i Jakub Kulesza apelowali na zwołanej w Sejmie konferencji prasowej o powrót do stanu z czerwca 2015 roku, czyli sprzed zmiany ustawy przez Platformę Obywatelską i ostatecznego zakończenia sporu. Współzałożyciel Endecji wskazywał, że niepublikowanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego niesie ze sobą szereg konsekwencji dla przedsiębiorców, czego efektem mogą być pozwy, które uderzą w skarb państwa, a co za tym idzie – polskiego podatnika.

"Nasz apel do partii rządzącej jest ważny, chociażby z uwagi na fakt, że niepublikowanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego może spowodować falę pozwów wobec skarbu państwa od prywatnych przedsiębiorców, którzy w tej chwili mają różnie interpretowane przepisy. Doskonale wiemy, że niepublikowanie wyroków i spór wokół Trybunału Konstytucyjnego powoduje różnice w interpretacji prawa oraz w konsekwencji straty dla skarbu państwa. To oczywiście dotknie kieszeni polskiego podatnika" – mówił Andruszkiewicz.

Obecny na konferencji Jakub Kulesza podkreślał, że spór o Trybunał Konstytucyjny jest dowodem, że Polsce potrzebne są poprawki do Konstytucji, które wygaszą zaistniały konflikt i zapobiegną podobnym sytuacjom w przyszłości.

"My proponujemy dosłownie kilka bardzo drobnych poprawek do konstytucji, które nie tylko zakończą ten spór, ale uniemożliwią występowanie tego typu sporów w przyszłości [...] Nasze poprawki nie dotyczą sporu personalnego, nie dotyczą podziału łupów, nie dotyczą takich kwestii błahych, na których stara się skupiać opinię publiczną PiS jak wynagrodzenie sędziów TK czy posiadanie przez nich asystentów. My dotykamy ustroju, bo to w źle skonstruowanej konstytucji tkwi przyczyna całego tego bałaganu i tylko zmiana konstytucji może zakończyć ten kabaret" – podkreślał Jakub Kulesza.

Posłowie podkreślali, że jednym z rozwiązań, które mogą rozwiązać spór wokół Trybunału Konstytucyjnego jest propozycja posła Tomasza Rzymkowskiego (Kukiz'15, Endecja).

 

Paweł Jaworski
Źródło: konferencja prasowa / Sejm