Logo
Andrzej Duda chce ściśle współpracować z Wielką Brytanią

fot. Wikimedia Commons

25 czerwca 2016 21:19

"Będziemy chcieli utrzymać jak najbardziej ścisłe związki z Wielką Brytanią w zakresie współpracy gospodarczej, wojskowej i politycznej"  zapewnił prezydent Andrzej Duda po referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za opuszczeniem UE.

"Taka jest wola brytyjskiego społeczeństwa wyrażona w sposób demokratyczny i oczywiście ta wola musi zostać uszanowana absolutnie [...] Nie mam żadnych wątpliwości, że społeczeństwo brytyjskie, Brytyjczycy, byli, są i będą naszymi przyjaciółmi. Należymy do tego samego kręgu kulturowego i nie mam żadnych wątpliwości, że w tej kwestii zawsze jesteśmy jedną Europą" – oświadczył polski prezydent. 

Prezydent odniósł się także do sytuacji Polaków przebywających na Wyspach Brytyjskich. Jak podkreślał, jest w stałym kontakcie z premier Beatą Szydło i wspólnie będą pracować nad tym, żeby sytuacja naszych rodaków w Wielkiej Brytanii nie pogorszyła się.

"Jesteśmy w stałym kontakcie z panią premier, na pewno będziemy odbywali niejedne konsultacje w tym zakresie. Będziemy rozmawiali z rządem brytyjskim, który - jestem przekonany - widzi wkład Polaków w rozwój Wysp Brytyjskich, zarówno pod względem gospodarczym i społecznym. Będziemy czynili wszystko, aby ich prawa nie zostały uszczuplone" – mówił Andrzej Duda.

"To także wyraźny sygnał dla przywódców UE, że w tej sytuacji musimy zachować jedność i spójność. Po drugie, trzeba czynić wszystko, by uniknąć efektu domina, by społeczeństwa kolejnych krajów nie powiedziały, że nie chcą być członkami europejskiej wspólnoty" – dodał.

 

Paweł Jaworski
Źródło: prezydent.pl