Logo
Andrzej Duda odznaczy Szewacha Weissa Orderem Orła Białego

Chanuka w Sejmie, 2015 r.

17 stycznia 2017 14:05

Prezydent Andrzej Duda podczas wizyty w Izraelu odznaczy Orderem Orła Białego Szewacha Weissa – poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski. Jak dodał, uroczystość odbędzie się w Jerozolimie.

Szewach Weiss urodził się w 1935 r. na Kresach Wschodnich II RP w miejscowości Borysław, obecnie znajdującej się na Ukrainie. Jest izraelskim politykiem, profesorem nauk politycznych, byłym posłem w Knesecie, a także jego przewodniczącym. W późniejszych latach Weiss pracował jako przewodniczący Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Był także ambasadorem Izraela w Polsce. 

- Szewach Weiss jest chyba jednym z najbardziej czytelnych, budzących pozytywne emocje przykładów polsko-izraelskiej wspólnej historii - uzasadniał udekorowanie najwyższym cywilnym orderem minister w Kancelarii Prezydenta, Krzysztof Szczerski.

Nie wszyscy jednak podzielają i podzielali zachwyty administracji prezydenta Dudy wobec tego wyboru.

- Pan jest przedstawiany w polskich mediach jako przyjaciel Polski i Polaków. (…) Moja znajomość Pańskich wypowiedzi publicznych dotyczących roszczeń majątkowych wysuwanych wobec mnie, mojego narodu i mojego państwa, Pańskie stanowisko w tej sprawie nie czyni z Pana mojego przyjaciela. Jest Pan moim nieprzyjacielem w tej sprawie – zdecydowanie rozpoczął reżyser. Żąda Pan (…) ode mnie i mojego narodu i mojego państwa żebyśmy płacili za te zaległości i zobowiązania, które nie od nas zależą – mówił do Weissa w debacie w TV Ring Grzegorz Braun. 

źródło: onet.pl, dzienniknarodowy.pl
BS