Logo
Ankara wzywa swojego ambasadora z Niemiec po tym jak Bundestag potępił ludobójstwo Ormian

fot. Pixabay

2 czerwca 2016 18:54

Bundestag przyjął dokument uchwałę: "Pamięć o ludobójstwie Ormian i innych chrześcijańskich mniejszości 101 lat temu". Za przyjęciem głosowały wszystkie kluby niemieckiego parlamentu.

Decyzja spotkała się z ostrą reakcją Turcji, która wezwała na konsultacje swojego ambasadora w Niemczech. Choć przedstawiciele klubów Bundestagu stanowczo podkreślali, że uchwała jest jedynie aktem sprawiedliwości oddanym ofiarom, a Niemcy jako ówczesny sojusznik Imperium Osmańskiego także odpowiadają za tamtą zbrodnię to Ankara stanowczo protestowała przeciwko rezolucji. Władze Turcji będą domagać się wyjaśnień od przedstawiciela strony niemieckiej w Turcji, którego również wezwały na rozmowę.

 Rzeź Ormian miała miejsce w Imperium Osmańskim w czasie I wojny światowej. W latach 1915-1917 dokonano ludobójstwa na ludności ormiańskiej. W wyniku czystek etnicznych śmierć poniosło około 1,5 mln ludzi. 24 kwietnia 1915 władze Turcji wydały rozporządzenie nakazujące aresztowanie ormiańskiej inteligencji. W samym Stambule dokonano aresztowań i prawdopodobnie morderstwa prawie 25 tysięcy osób. 27 majazdecydowano się na deportację Ormian do Syrii i Mezopotamii. W wyniku tej operacji setki tysięcy Ormian zmarło z głodu albo zostały brutalnie wymordowane przez tureckich żołnierzy. W działaniach pomagali też Kurdowie, których turecki rząd nastawiał przeciwko chrześcijańskim Ormianom i Asyryjczykom.

Paweł Jaworski
Źródło: RMF FM, Wikipedia / fot. Pixabay