Logo
Antoni Macierewicz laureatem nagrody „Patriota Roku 2016”

23 października 2016 19:00

Antoni Macierewicz został laureatem nagrody im. Kazimierza Odnowiciela – „Patriota Roku 2016”. Minister obrony narodowej otrzymał ją między innymi za wkład w służbę ojczyźnie i Polakom. Gala w Operze Krakowskiej była zwieńczeniem obchodzonego po raz drugi Dnia Patrioty.

Laudację wygłosił prof. Janusz Kawecki, członek Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. Nie ma wolności bez prawdy. Walka o prawdę jest służbą Ojczyźnie. Młody Antoni realizował wezwanie „Ośmiel się być mądrym – mówił prof. Kawecki. Dodał, że od lipca 2010 r. Macierewicz był szefem zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154. To było i jest nadal zmaganie o prawdę – podkreślił autor laudacji. Nie dla nagród, nie dla wyróżnień realizował laureat swoją służbę Polsce, traktował ją i wciąż traktuje jako spełnienie długu wobec Ojczyzny – mówił prof. Kawecki. Historyk i publicysta prof. Andrzej Nowak mówił, że tym, co wyróżnia Antoniego Macierewicza, jest odwaga. Bez odwagi nie ma patriotyzmu – podkreślił. Dodał, że na tę cechę ministra obrony wskazują trzy elementy z jego biografii. 

Macierewicz dziękując za wyróżnienie mówił, że „patriotyzm, patriota to jedno z największych słów w języku polskim, w języku ludzkim”. To nie jest żadne poświęcenie, to nie jest żaden wysiłek, żaden trud. To jest wielki przywilej móc służyć swojej Ojczyźnie, móc służyć niepodległej Polsce. To największe, wymarzone przeze mnie przez dziesiątki lat zadanie – powiedział. Dodał, że „nie ma takich trudów, niebezpieczeństw i przeszkód, których by nie warto przezwyciężyć, jeśli służy to Ojczyźnie”.

NW

Źródło: TVP Info