Logo
Antyimigrancka AfD pokonała w wyborach lokalnych CDU

5 września 2016 08:39

Antyimigrancka i eurosceptyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD)  w wyborach do lokalnego parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego uzyskała 21,9 proc. i tym samym pokonała CDU.

Na partię Angeli Merkel zagłosowało 19 proc. wyborców. Rywalizację wygrało SPD (30 proc.), które w poprzednich wyborach również uplasowało się na pierwszym miejscu. 

AfD podczas kampanii wyborczej skupiało się na proimigranckiej polityce obecnej kanclerz Niemiec. "Ci, którzy zagłosowali na AfD, wysłali nam sygnał protestu" - skomentował wynik wyborczy dla ZDF Michael Grosse-Broemer, parlamentarzysta Bundestagu i zaufany Angeli Merkel.

Pomimo tego, CDU i SPD nadal będą rządziły krajem związkowym. Łącznie otrzymały bowiem 40 z 75 mandatów. Należy jednak dodać, że Alternatywa dla Niemiec istnieje zaledwie trzy lata, a władze partii wybory w Meklemburgii-Pomorzu Przednim traktują jako spektakularny sukces.

Sukcesem nie można na pewno nazwać wyniku Lewicy (Die Linke). Na ugrupowanie głos oddało zaledwie 12 proc. wyborców, co oznacza spadek o 6 punktów procentowych.

 

źródło: reuters.com

N.