Logo
Apel pamięci bez wspominania Bartoszewskiego

27 lipca 2016 16:23

Apel pamięci odczytywany 1 sierpnia nie będzie wymieniał Władysława Bartoszewskiego. Tym samym, ministerstwo obrony narodowej odrzuciło apel prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz.

Gronkiewicz-Walt wezwała do uwzględnienia Władysława Bartoszewskiego w apelu pamięci już po poniedziałkowym spotkaniu ministra Antoniego Macierewicza ze środowiskami powstańczymi. Propozycję prezydent Warszawy poparła również część kombatantów, tych zrzeszonych w Światowym Związku Żołnierzy AK. Przeciwko takiej propozycji był jednak Związek Powstańców Warszawskich.

Ministerstwo poinformowało o odrzuceniu propozycji poprzez rzecznika prasowego, Bartłomieja Misiewicza. Powiedział on, że propozycja Gronkiewicz-Waltz to "próba wywołania szumu informacyjnego".

"Zatem kolejne wypowiedzi i pisma w tej sprawie potęgują tylko chaos i wprowadzają szum informacyjny, gdyby pani Hanna Gronkiewicz-Waltz zgłosiła się wcześniej to można, by pomyśleć o zmianach, a postulaty po spotkaniu to zwykła próba wprowadzania zamieszania. Apel Pamięci został ustalony w poniedziałek i podpisany w szerokim gronie osób bezpośrednio zainteresowanych, których decyzje należy szanować" - powiedział Misiewicz.

Włodzimierz Bartoszewski był powstańcem warszawskim. 

PS