Logo
Armia Izraela zbombardowała stolicę Syrii [WIDEO]

14 stycznia 2017 10:00

Krwawa noc z 12 na 13 stycznia br. w Damaszku. Najpierw terrorysta samobójca wysadził się w jednym z lokali we wschodniej części miasta, następnie lotnictwo Izraela zbombardowało bazę lotniczą Al-Mazza, znajdującą się jedynie 5 kilometrów od pałacu prezydenta Baszara Al-Asada.

Do nalotu doszło w nocy z czwartku na piątek, 25 minut po północy czasu lokalnego (GMT +2). Siły powietrzne Izraela (Hejl HaAvir)​ zbombardowały największą bazę lotniczą w syryjskiej stolicy Al-Mazza, położoną zaledwie 5 kilometrów od pałacu prezydenta Baszara Al-Asada. Wystrzelono także 8 pocisków ziemia-powietrze, które spadły na magazyn z amunicją. Strona syryjska podaje, że nikt nie zginął w wyniku zamachu, jednak irańskie media donoszą, że śmierć mogło ponieść kilku wojskowych.

Z kolei syryjskie media spekulują, że w akcji wzięły udział najnowsze samoloty bojowe, będące od grudnia na wyposażeniu izraelskich Hejl HaAvir. Są to myśliwce 5. generacji F-35I Adir, a użycie ich oznaczałoby światowy debiut bojowy nowego samolotu wielozadaniowego, wyprodukowanego w Stanach Zjednoczonych. Jednak ten scenariusz jest mało prawdopodobny, bowiem maszyny trafiły do Izraela w połowie grudnia ubiegłego roku, a w tak krótki czasie osiągnięcie pełnej zdolności bojowej wydaje się mało prawdopodobne. 

Dowództwo Syryjskiej Armii Arabskiej (SAA) już wydało oświadczenie, w którym oskarżają Izrael o dokonanie nikczemnego ataku i ostrzegają przed reperkusjami owych nalotów. Rząd Izraela, jak to ma w zwyczaju, ani nie przyznał się do ataku, ani też się od nich nie odciął. Jednak tamtejsze media donoszą, że samoloty bojowe wystrzeliły pociski z okolic jeziora Galilejskiego (Tyberiadzkiego) w północnym Izraelu.

Kilka godzin przed nalotami doszło do samobójczego zamachu w klubie oficerskim SAA, w wyniku czego zginęło co najmniej 7 wojskowych, a wielu zostało rannych i jest w stanie krytycznym.

 

 

źródło: nowastrategia.org.pl
BS