Logo
Armia się zbroi! Rakietowo-artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze „Pilica" będą strzec przestrzeni powietrznej

28 listopada 2016 20:51

To zabójca wrogich helikopterów i dronów. Zautomatyzowane rakietowo-artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze „Pilica" zasilą polską armię. Umowa została już podpisana, sprzęt trafi do użytku od 2019 roku. 

Wartość kontraktu wynosi ok. 750 milionów złotych. Zakłady Mechaniczne w Tarnowie wyprodukują Siłom Zbrojnym RP sześć zestawów systemu "Pilica". To nowoczesny sprzęt skonstruowany od podstaw przez krakowskich inżynierów. Jego zadaniem jest zwalczanie wrogich helikopterów i dronów w bliskim dystansie. "Pilica" to broń nasycona elektryką. W jej konstrukcji wykorzystano najnowsze technologie. Zadaniem maszyn z tarnowskiej fabryki będzie osłona wojskowych zgrupowań i obiektów użyteczności publicznej przed atakami z powietrza z odległości do 5 km. \

Warto podkreślić, że system został skonstruowany przy użyciu rodzimych komponentów, w oparciu o polską myśl techniczną. "Pilica" może stanowić cześć składową zintegrowanego, złożonego systemu obrony przeciwlotniczej, jak również działać autonomicznie. 

Co stanowi System "Pilica"? Każda z baterii składa się ze stanowiska dowodzenia, stacji radiolokacyjnej, sześciu jednostek ogniowych i wozów wsparcia z ciągnikami artyleryjskimi, pojazdami  transportowymi i amunicyjnymi. W skład jednostki ogniowej wchodzi przeciwlotniczy zestaw rakietowo-artyleryjski ZUR-23-2SP „Jodek" z podwójnymi armatami kal. 23 mm oraz wyrzutniami rakiet przeciwlotniczych krótkiego zasięgu „Grom"/„Piorun ". Każdy zestaw jest wyposażony w zautomatyzowany system obserwacji i kierowania ogniem analizujący informacje płynące z zaawansowanych technologicznie sensorów: głowic optoelektronicznych z kamerami telewizyjnymi i termowizyjnymi oraz dalmierzy laserowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej zawarło w kontrakcie współpracę logistyczną, co oznacza, że sprzęt będzie serwisowany w tarnowskiej fabryce. 

źródło: rp.pl
BS