Logo
Audycja Cejrowskiego zdjęta z anteny. Powodem antyukraińska wypowiedź?

13 listopada 2016 14:24

Jak informuje portal kresy.pl, Piotr Tyma w imieniu Związku Ukraińców w Polsce złożył zawiadomienie do prokuratury twierdząc, że Wojciech Cejrowski na antenie Radia Koszalin publicznie znieważył Ukraińców i nawoływał do nienawiści na tle narodowościowym. Stacja zdjęła program z anteny.

Związek Ukraińców w Polsce 3 listopada złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez znanego pisarza i podróżnika, Wojciecha Cejrowskiego. Chodzi o audycję, którą wyemitowano na antenie Radia Koszalin 15 października 2016 roku. Ukraińska agencja informacyjna Ukrinform opublikowała kilka dni temu kopię zawiadomienia, które trafiło do Prokuratury Rejonowej w Koszalinie. W dokumencie, podpisanym przez szefa ZUwP i negacjonistę wołyńskiego Piotra Tymę, przytoczono dwie wyrwane z kontekstu wypowiedzi Cejrowskiego, według których wszyscy Ukraińcy to „gwałciciele i rzeźnicy”.

Jak napisano, wypowiedzi Cejrowskiego „są obelżywe, urągające, uwłaczające godności człowieka, wyrażają pogardę wobec Ukraińców, poniżają ich w oczach opinii publicznej, a w konsekwencji znieważają osoby narodowości ukraińskiej z powodu ich przynależności narodowej”. Zarzucono mu też wzbudzanie wrogości i podtrzymywanie negatywnego nastawienia wobec Ukraińców, a tym samym publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych.

W czwartek 10 listopada prezes zarządu Polskiego Radia Koszalin Piotr Ostrowski zadecydował o zdjęciu z anteny popularnego programu – bez poinformowania autorów audycji i bez podania przyczyny. Według nieoficjalnych informacji, nastąpiło to w wyniku nacisków ze strony polityków i działaczy Związku Ukraińców w Polsce, zbulwersowanych opiniami Cejrowskiego Rudnika na temat rzezi wołyńskiej.

NW

Źródło: kresy.pl