Logo
Augsburg: Ewakuowano 54 tysiące osób z powodu dwutonowej bomby

25 grudnia 2016 21:46

Tegoroczne święta w Augsburgu nie należą do najspokojniejszych. Zarządzono ewakuację 54 tysięcy osób, która miała zakończyć się dzisiejszego poranka, czyli w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia. Powodem jest prawie dwutonowa (1.8 tony) bomba z czasów drugiej wojny światowej na terenie miasta.

Policja poinformowała mieszkańców, że do godziny 10:00 w niedzielę (25.12) mieszkańcy wyznaczonych terenów muszą opuścić swoje domy. Zamknięto okolicę w centru miasta z ratuszem i średniowieczną katedrą włącznie. Dla mieszkańców przygotowano pobliskie szkoły, gdzie mogli się udać. 

Niewybuch został znaleziony podczas prac budowlanych w garażu podziemnym przy Jakoberwallstraße - w ścisłym centrum położonego 80 km na północny zachód od Monachium Augsburga. Mieszkańcy musieli opuścić swoje domy w niedzielę maksymalnie do godziny 10 rano. Ulice zamknięto już od godziny 8.

Prace saperskie przy bombie zakończyły się ok. godziny 19, a policja poinformowała, że mieszkańcy mogą wracać do swoich domów. Rozbrajanie niewybuchu trwało tak długo, bo można je było rozpocząć dopiero wtedy, kiedy służby zyskają całkowitą pewność, że na terenie nie pozostały żadne osoby.

Mieszkańcy otrzymali polecenie zabrania ze sobą przyjmowanych regularnie leków, dokumentów i ciepłych ubrań. Wielu z nich było poirytowanych, że rozbrajanie będzie odbywało się akurat w pierwszy dzień świat - i to jeszcze w godzinach porannych.

Agencja AP informuje, że odkrywanie w Niemczech bomb z czasów drugiej wojny światowej wciąż się zdarza, jednak tym razem rozmiary ładunków wybuchowych oraz skala ewakuacji są wyjątkowo duże. W 2011 roku w Koblencji na zachodzie kraju z tej samej przyczyny ewakuowano 45 tysięcy mieszkańców. 

 

źródło: wp.pl/wyborcza.pl
BS