Logo
Austriacka FPO zaskarżyła wynik wyborów prezydenckich

wikipedia.org

9 czerwca 2016 10:40

 

Eurosceptyczna FPO zaskarżyła w austriackim Trybunale Konstytucyjnym oficjalny wynik drugiej tury wyborów prezydenckich.

Zdaniem przedstawicieli FPO, którzy złożyli do TK liczący ponad 150 stron wniosek w trakcie trwania wyborów, które minimalnie wygrał kandydat Zielonych dopuszczono się szeregu nieprawidłowości, głównie dotyczących postępowania z kartami do głosowania.

Według przewodniczącego FPO, Heinza-Christiana Strache niezliczona liczba nieprawidłowości i niedociągnięć wpłynęła na końcowy rezultat przegranych przez Norberta Hofera wyborów.

Nie jesteśmy kiepskimi przegrywającymi, chodzi tu o same podstawy demokracji, które muszą być zabezpieczone. Bez tych nieprawidłowości i niedociągnięć Hofer mógłby zostać prezydentem - powiedział szef FPOe w środę na konferencji prasowej w Wiedniu.

Zdaniem FPO nieprawidłowości, o których mowa we wniosku złożym do TK  to przede wszystkim zbyt wczesne sortowanie kart do głosowania, otwieranie kopert bądź nieuprawnione liczenie głosów. Do nadużyć miało dojść w 82 spośród 117 okręgów wyborczych. W pozostałych okręgach wyborcy z kolei otrzymali koperty na głosy w niewłaściwych kolorach, co mogło prowadzić do uznawania tych głosów za ważne bądź też nie.

C.

 

za:deon.pl