Logo
Awans Polski w rankingu "Doing Business"

26 października 2016 18:35

Polska znalazła się na 24. miejscu w rankingu "Doing Business" związanym z łatwością prowadzenia działalności gospodarczej. Wyprzedziła między innymi Czechy, Słowację, Bułgarię czy Węgry. Wśród państw środkowoeuropejskich Polska jest na czwartym miejscu – za Estonią, Łotwą i Litwą. W klasyfikacji generalnej zdecydowanym liderem są natomiast Nowa Zelandia, Singapur oraz Dania.

Skok w rankingu zapewniła Polsce między innymi nowelizacja prawa budowlanego, która zmniejszyła liczbę dokumentów wymaganych przy składaniu projektu budowlanego, a także tzw. „prawo drugiej szansy”. Firmy borykające się z problemami finansowymi w pierwszej kolejności maja podlegać restrukturyzacji, a dopiero w następnej kolejności – procedurze upadłościowej. Taki wynik pokazuje, ze Polska dalej pnie się w górę. Im bliżej czołówki, tym trudniej nadrabiać dystans do lidera. A Polsce się to udało – powiedział dla „Rzeczpospolitej” Maciej Drozd, ekonomista Banku Światowego. 

Największy spadek w tym roku, aż o ponad dwadzieścia pozycji, Polska zanotowała natomiast w kategorii „rozpoczynanie działalności gospodarczej”.

 

NW

ŹródłoL TVP Info