Logo
Będą dyskutowali o światowej gospodarce. G20 będzie rekordowo duże

fot. Wikimedia Commons

6 września 2016 09:26

Jak informuje "Global Times" na tegoroczny szczyt G20 w Hangzhou została zaproszona rekordowo duża liczba osób. Według dziennikarzy taki ruch ma przyczynić się do wzmocnienia zaangażowania krajów rozwijających się w gospodarkę światową.

Chociaż w gronie G20 znajdują się kraje wysokorozwinięte i rozwijające się, ta druga grupa w szczególności była słabiej reprezentowana. Za pomocą zwiększenia liczby zaproszeń dla osób z tych właśnie krajów Państwo Środka pragnie podnieść ich wagę w zaangażowaniu się w sprawy światowe. Zdaniem jednego z analityków z China’s Institute of International Studies Ruana Zongze taki krok jest istotny, a kraje rozwijające się będą „błyszczeć podczas wydarzenia”.

Kraje afrykańskie mają pomóc napędzić współpracę pomiędzy członkami grupy G20 a Unią Afrykańską, ASEANem oraz G77, dzięki czemu „głos państw rozwijających się” zostanie usłyszany, a hasło przewodnie ustalone na tegoroczny szczyt, czyli: „Budowanie innowacyjnej, orzeźwionej i połączonej światowej gospodarki” okaże się być zasadnym. Zdaniem organizatorów, gdy przy wspólnym stole zasiądą przedstawiciele zarówno krajów rozwijających się jak i wysokorozwiniętych będzie możliwe zdrowe zaplanowanie strategii rozwoju dla obydwu grup.

Katarzyna Hajduk
Źródło: globaltimes.cn, bbc.com, en.people.cn