Logo
Będą opłaty za samochody powyżej 10 lat?

Minister finansów Paweł Szałamacha

20 lipca 2016 18:30

Portal msn.com pisze, że Ministerstwo Finansów pracuje na nad wprowadzeniem podatku od aut, mających powyżej 10 lat. Mają one wynieść nawet  500 zł rocznie.

Analizy wykazały, że średnia wieku samochodów w Polsce to 13 lat. Jest to związane z możliwością dość sprowadzania pojazdów z za granicy i tym, że Polaków po prostu na nowe auta nie stać. Lobby motoryzacyjnie, czyli duże, zagraniczne koncerny, bardzo lobbują za nowym podatkiem.

Resort finansów ma przygotowywać specjalne normy, które musi spełnić pojazd samochodowy, aby jego właściciel mógł uniknąć zapłaty podatku. Nowy podatek ma być nawiązaniem do projektu senatora Grzegorza Peczkisa, który postulował o zmianę sposobu naliczania akcyzy za samochody z silnikami do 2000 cm3 i powyżej tej granicy, a także normą emisji spalin EURO, w tym przypadku chodzi no normę 4, czyli samochody 10-letnie. Podatek za samochody starsze wynosiłby od 200 do 500 zł rocznie.

W wielu krajach Europy Zachodniej, USA i innych wyznaczono premie za złomowanie starych aut, a także dodatki na zakup nowoczesnych, hybrydowych lub wręcz całkowicie elektrycznych pojazdów.

Źródło: msn.com

DZ