Logo
Będą podwyżki cen prądu

pse.pl

26 sierpnia 2016 09:06

Jak informuje portal bankier.pl w najbliższych miesiącach czekają nas podwyżki cen prądu. Podwyżki mają związek z wprowadzeniem opłaty OZE, która ma sfinansować nowy system wsparcia dla tych źródeł.

W lipcu ceny energii elektrycznej wzrosły o 0,4 proc. i  chociaż były  niższe o 1,5 proc. niż rok temu to jak zauważa cytowana przez portal bankier.pl Aleksander Śniegocki z WiseEuropa: 

W dłuższej perspektywie podwyżki cen są jednak nieuniknione. W ten sposób trzeba sfinansować inwestycje w nowe elektrownie, które są konieczne do tego, by utrzymać stabilności dostaw.

Gdzie nalezy upatrywac powodów podwyżek? Zdaniem Aleksandra Śniegockiego:

W dużej mierze to efekt przestarzałych elektrowni węglowych. Obecnie ponad połowa jednostek wytwórczych w Polsce osiągnęła wiek powyżej 30 lat. Wzrosty cen są nieuniknione, niezależnie od tego, czy postawimy na węgiel, energię jądrową czy OZE. Dzisiejsze elektrownie węglowe w Polsce są zdekapitalizowane. To tak jak ze starym samochodem, który musimy wymienić. Poza kosztami paliwa i konserwacji będziemy musieli wyłożyć na jego zakup dodatkowe środki, które następnie będziemy spłacać.

 

/bb/

Za: bankier.pl