Logo
Bez własnych armii, bez państw narodowych. Szaleńczy projekt unijnego Superpaństwa!

fot. Pixabay

27 czerwca 2016 09:23

Superpaństwo zamiast Unii Europejskiej. UE postawi ultimatum na spotkaniu w Pradze. Projekt Berlina i Paryża przedstawi państwom Grupy Wyszehradzkiej Frank-Walter niemiecki minister spraw zewnętrznych.

Według TVP Info 9-stronicowy projekt zakłada powstanie europejskiego Superpaństwa, którego projekt ma być przedstawiony pozostałym państwom w formie ultimatum. Założenia projektu są bardzo kontrowersyjne. Brak prawa do własnej armii, własnych służb specjalnych, odrębnego kodeksu karnego oraz systemu podatkowego. Oznaczałoby to także likwidację banków centralnych i własnej waluty na rzecz Euro. Europejskie Superpaństwo nie miałoby też granic wewnętrznych a co za tym idzie, traciłyby kontrolę nad procedurami przyjmowania uchodźców. 

"To niedobre rozwiązanie oczywiście, dlatego że od tego czasu kiedy wymyślono Unię, taki polityczny organizm, wiele się zmieniło. Nastroje społeczeństw europejskich są inne, Europa i nasi wyborcy nie chcą oddać Unii w ręce technokratów. W związku z tym będę chciał o tym rozmawiać, czy to rzeczywiście jest recepta właściwa dzisiaj w kontekście Brexitu" – komentował sprawę szef Ministerstwa Spraw Zewnętrznych – Witold Waszczykowski.

 

Paweł Jaworski
Źródło: TVP Info