Logo
Białoruś: trwa produkcja filmu o "bandytach z Armii Krajowej"

17 listopada 2016 20:52

"Ślady na wodzie", to tytuł filmu o walecznych chłopakach z NKDW, walczących z polskim Podziemiem Niepodległościowym na ternie Grodzieńszczyzny. Właśnie zakończyły się zdjęcia do filmu, jego powstanie jest kwestią czasu.

Producentem filmu jest Belarusfilm - państwowa wytwórnia. Premiera planowana jest na marzec przyszłego roku. Inspiracją dla stworzenia filmu jest książka Mikołaja Ilińskiego pt: „Obcy wśród swoich”, która według autora opowiada o prawdziwych historiach z komunistów z Armią Krajową. 

"Ślady na wodzie" ukażą Żołnierzy Wyklętych w negatywnym świetle. Będą pozorowani na złodziei, bandytów, generalnie lokalnych rzezimieszków. Można tu przytoczyć kawalera Virtuti Militari majora AK Jana Piwnika „Ponury” czy porucznika Czesława Zajączkowskieog „Ragner”. 

Akcja filmu osadzona jest w roku 1947, gdzie lokalne struktury milicji państwowej na terenie zachodniej Białorusi, walczą z rozproszonymi po lasach żołnierzami AK. 

Scenariusz pisany był blisko 8 lat. To wynika z czasochłonnych badań dokumentów i opracowań. W produkcję filmu włączyło się także białoruskie MSW.

 

źródło: kresy24.pl
BS