Logo
Białystok: flaga UE opuściła salę obrad Rady Miejskiej

fot. Wikimedia Commons

25 października 2016 08:41

Od teraz w Białymstoku radni miejscy będą obradowali bez obecności flagi Unii Europejskiej. Stałą się tak za przyczyną jednego z radnych.

Mały krok do normalności - od dziś sesje Rady Miejskiej, są uwolnione od flagi UE. Dzięki mojej interwencji Przewodniczący Rady Miasta spowodował, iż tylko polska flaga i miejska oficjalnie zdobią salę obrad... - pisze Dariusz Wasilewski, radny Białegostoku z ramienia Komitetu Truskolaskiego. 

Pikanterii sprawie nadaje fakt, że szefem Komitetu jest Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta Białegostoku, niegdyś kandydujący z list Platformy Obywatelskiej. Jego synem jest zaś Krzysztof Truskolaski, poseł z partii Nowoczesna.

Jaka jest argumentacja radnego Wasilewskiego?

"Zbliża się Dzień Niepodległości, który przypomina o konieczności szczególnego dbania o polską suwerenność. Jej przejawem zewnętrznym jest odpowiednie wyeksponowanie polskich barw narodowych. W związku z tym zwracam się z wnioskiem by w trakcie sesji Rady Miejskiej nie były umiejscawiane i eksponowane flagi organizacji międzynarodowej w obecności flagi polskiej. 
Konstytucja RP jako barwy Rzeczypospolitej wskazuje w art. 28 tylko kolory biały i czerwony, które podlegają ochronie prawnej. Ustawa z 1980 r. (ze zm.) o godle, barwach i hymnie RP nakazuje ˝otaczać symbole narodowe czcią i szacunkiem˝ i czyni to obowiązkiem wszystkich organów państwowych, instytucji i organizacji (˝Symbole RP pozostają pod szczególną ochroną prawa˝ - art. 1 ustawy.). Art. 15 ustawy nakazuje, by barwy Rzeczypospolitej ˝były umieszczane w sposób zapewniający im należytą cześć i szacunek˝. To oznacza takie ich używanie i eksponowanie, które podkreślą ich wyjątkowość wśród innych. Oznacza to eksponowanie barw w nierozpraszającym otoczeniu, jako jego jedyny element w pobliżu" -
 pisze na swoim oficjalnym profilu FB Dariusz Wasilewski.


"Stałe eksponowanie polskiej flagi w towarzystwie innych przedmiotów, proporczyków, symboli innych struktur sprawia, iż polskie barwy biało-czerwone tracą swą wyjątkowość, a suwerenność państwa polskiego, którego jest znakiem, doznaje symbolicznego uszczerbku. Cześć i szacunek dla barw Rzeczypospolitej uniemożliwia ich stałe eksponowanie łącznie z innymi symbolami. Rozmywa to bowiem samoistność i wyjątkowość flagi polskiej" - czytamy.

"Dlatego mając na uwadze powyższe, proszę o zadbanie o należyty wystrój sali obrad" - zakończył.

Mały gest, a cieszy!

WN
źródło: Facebook

N.