Logo
"Bild": Henry Kissinger doradcą nowego prezydenta USA

27 grudnia 2016 17:33

Jak podaje wtorkowe wydanie niemieckiego dziennika "Bild" Henry Kissingery, sekretarz stanu USA w administracji prezydentów Nixona i Forda, będzie doradzać Donaldowi Trumpowi w sprawach polityki zagranicznej. Jego zadaniem ma być m.in. opracowanie planu ustabilizowania sytuacji na Ukrainie.

Kissinger miałby być kimś w rodzaju pośrednika między Waszyngtonem a Moskwą. "Legendarny były sekretarz stanu (...) ma wyjaśnić światu, co przyszły prezydent Stanów Zjednoczonych zamierza w sprawach związanych z polityką zagraniczną i co ma na myśli, gdy na Twitterze sugeruje nowy wyścig zbrojeń z Rosją" - donosi gazeta.


"Bild" zwraca uwagę na umiejętności dyplomatyczne byłego sekretarza stanu. Przypomina, że dzięki swoim zdolnościom negocjacyjnym Kissinger przyczynił się do zakończenia wojny Jom Kippur z 1973 roku między Izraelem a Egiptem i Syrią oraz przygotował grunt pod historyczną wizytę Nixona w Chinach, która zapoczątkowała negocjacje zwieńczone uznaniem zasady jednych Chin.

Według niemieckiego dziennika Kissinger byłby gotów doradzać prezydentowi USA daleko posunięte ustępstwa względem Rosji.
"Kissinger zaleca uznanie zwierzchności Rosji w położonych na południowym zachodzie dawnych republikach ZSRR, od Białorusi i Ukrainy przez Gruzję po Kazachstan. Innymi słowy USA pod względem politycznym przyznają Rosji jako strefę wpływów terytorium między Polską/krajami bałtyckimi a Iranem, Afganistanem i Chinami" - pisze dziennik.

 

MR

źródło: PAP