Logo
Bojownik ISIS utrzymywał się w Syrii z zasiłku otrzymywanego ze Szwecji

20 listopada 2016 20:15

Jak informuje portal rp.pl, Michael Skramo, który urodził się i dorastał w szwedzkim Goeteborgu, a od 2014 roku walczył w Syrii jako bojownik ISIS, przez rok od opuszczenia przez niego Szwecji otrzymywał świadczenia socjalne w wysokości około 600 dolarów.

Sprawę ujawniła gazeta "Göteborgs Tidning", która opisała historię Skramo, znanego w Syrii jako Abdul Samad al Swedi. Mężczyzna zabrał do Syrii swoją żonę i czwórkę dzieci w spierniu 2014 roku. Mimo to jeszcze przez ponad rok szwedzka agencja Försäkringskassan, odpowiedzialna za wypłatę świadczeń socjalnych, wypłacała mu świadczenia na dzieci. W tym czasie mężczyzna pojawił się już w kilku materiałach propagandowych Państwa Islamskiego.

To pokazuje jak słaby jest system kontroli wypłaty świadczeń socjalnych - mówi Magnus Ranstorp, badacz terroryzmu z uczelni w Sztokholmie. Jego zdaniem pieniądze otrzymywane ze Szwecji pozwalały dżihadyście na utrzymanie w Syrii. Ranstorp zwraca uwagę, że Stromo był bardzo znanym dżihadystą, a mimo to nikt tak długo nie zwrócił uwagi, że wciąż jest on klientem systemu świadczeń społecznych. Według prasy Skramo otrzymywał świadczenia przez co najmniej osiem miesięcy od momentu opuszczenia Szwecji.

NW

Źródło: rp.pl