Logo
Brakuje pieniędzy na 500 plus. Województwa proszą o dodatkowe środki

8 listopada 2016 10:14

Jak informuje porta. Forsa.pl, poszczególne województwa proszą rząd o dodatkowe pieniądze na grudniowe wypłaty świadczeń w ramach programu 500 plus. W sumie w regionalnych kasach widnieje dziura o wartości co najmniej pół miliarda złotych. Rząd zapewnia, że pieniędzy nie zabraknie

O tym, że w części kraju nie ma pieniędzy, regiony poinformowały Ministerstwo Rodziny w ostatnich dniach. Resort podjął już działania w tym zakresie. Monitorujemy sytuację. Występujemy do Ministerstwa Finansów o uruchomienie środków będących w jego dyspozycji – informuje nas ministerstwo.

Aktualne dane przekazało 10 województw. W sumie niedobór środków oszacowano tam (na podstawie informacji nadesłanych z gmin) na ponad 500 mln zł. Największe zapotrzebowanie zgłosiło Mazowsze, które wnioskuje do rządu o ponad 216 mln zł. W pozostałych regionach jest to z reguły po kilkanaście lub kilkadziesiąt mln zł. Przykładowo, woj. małopolskie domaga się ok. 73 mln, pomorskie – 48,6 mln, a lubelskie – 45 mln. 

W tym roku program „Rodzina 500 plus” pochłonie ok. 17 mld zł z budżetu państwa. Jeśli więc kwota niedoboru wyniesie między 0,5 a 1 mld zł, w grę wchodzi zwiększenie kosztów o 3 do 6 proc. Skąd rząd weźmie na to pieniądze? W budżetach wojewodów rozsiana jest rezerwa celowa o łącznej wysokości 1,7 mld zł. Wygląda zatem na to, że pieniędzy wystarczy, i to z nawiązką. Ministerstwo Finansów, pytaneo źródło sfinansowania niedoborów, odpowiada: Dodatkowe środki na realizację programu będą pochodziły albo z przesunięć (art. 29 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci), albo z oszczędności powstałych u innych dysponentów.

Obecna sytuacja rodzi pytania kolejne lata funkcjonowania programu. Jak twierdzi Ministerstwo Rodziny, choć w przyszłym roku wypłata świadczeń pochłonie aż 23 mld zł, to rezerwa pozostanie na tegorocznym poziomie 1,7 mld. Po kilku miesiącach wiemy już jak działa system. Pieniędzy nie zabraknie – przekonuje jeden z rozmówców z rządu.

NW

Źródło: Forsa.pl