Logo
Bruksela broni słów Junckera o Castro

29 listopada 2016 10:01

Komisja Europejska podtrzymała słowa Claude'a Junckera o tym, że Fidel Castro "był bohaterem dla wielu". "Zmienił bieg historii, a jego wpływ oddziaływał daleko poza granice Kuby" - mówił rzecznik KE, Margaritis Schinas.

Schinas powiedział, że Claude Juncker "jest za zrównoważoną oceną działalności historycznej Fidela Castro".

Tuż po śmierci kubańskiego dyktatora szef Komisji Europejskiej spotkał się z publiczną krytyką za swój wpis na Twitterze. "Wraz ze śmiercą Fidela Castro świat stracił tego, który był bohaterem dla wielu" - napisał Juncker.

Rzecznik Komisji podkreślił, że Juncker użył określenia "bohater dla wielu", a nie po prostu "bohater". Powołał się również na stanowisko Baracka Obamy, które wyrażało podobną opinię.

Pytany o poparcie inwazji na Czechosłowację przez Castro Schinas odparł, że pod uwagę należy brać ówczesną "sytuację globalną", a nie jedynie wycinek historii. 

"Jeśli mówimy o tych wydarzeniach, musimy to robić z perspektywy historycznej i globalnej, a nie z bardzo wąskiego punktu widzenia rzeczywistości, tak jak pan to wyraził" - odpowiedział na pytanie czeskiego dziennikarza odnośnie inwazji wojsk Układu Warszawskiego w 1968 r.

 

źródło: euobserver.com

N.