Logo
Brytyjczycy w referendum: "Chcemy wyjść". Następna Szwecja?

fot. Flickr

24 czerwca 2016 08:49

"23 czerwca przejdzie do historii jako dzień niepodległości" - mówił o wynikach Nigel Farage, lider UKIP. We wczorajszym referendum Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z Unii Europejskiej. Brexit poparło 52% głosujących. Czy podobny scenariusz może spotkać także Szwecję?

W brytyjskich wyborach wzięło udział 72,2% uprawnionych, za wyjściem z UE opowiedziało się 51,9% głosujących. Politycy i media są zgodni, że Unia Europejska doznała wstrząsu. Ekonomiści już teraz dostrzegają znaczący wpływ Brexitu na gospodarkę, nie tylko Wielkiej Brytanii, ale całej Europy. W opinii ekspertów wyjście Wielkiej Brytanii z UE osłabi złotówkę. Od rana obserwujemy tą tendencję - złotówka i frank szwajcarski tracą na wartości.

Skąd pomysł na SWEXIT? Szwecja i Wielka Brytania podobnie widzą swoją rolę w Unii Europejskiej, stąd też brytyjskie "nie", pokazuje Europie, "że można", czego najwyraźniej nie wszyscy byli świadomi. W wywiadzie dla Onet, szwedzki polityk - Peter Lundgren - podkreślił, że "możliwość takiego scenariusza jest duża. Mam nadzieję, że w rezultacie UE zostanie osłabiona od środka, a my odzyskamy suwerenność. To będzie koniec Unii w jej obecnym kształcie".

Ostatnie sondaże przeprowadzone w Szwecji wskazują, że 32% Szwedów chciałoby opuszczenia UE po ewentualnym Brexicie, ale 36% opowiedziało się za tym, że byłoby do tego gotowych.

 

Paweł Jaworski
Źródło: Onet / fot. Flickr