Logo
Bułgaria: Migranci żądają lepszych warunków pobytu. Rozpoczną strajk głodowy?

10 października 2016 22:16

Grupa syryjskich migrantów, którzy przybyli z Grecji do Bułgarii w ramach programu relokacji UE, żąda lepszych warunków pobytu. Migranci grożą strajkiem głodowym ponieważ, jak twierdzą, zostali oszukani co do warunków pobytu w Bułgarii i chcą wrócić do Grecji.

Grupa została umieszczona w jednym z trzech ośrodków w Sofii. Na antenie telewizji BTV migranci oświadczyli, że w Grecji obiecywano im oddzielne domy dla każdej rodziny, 500 euro miesięcznie na osobę, ubezpieczenia socjalne, szkołę dla dzieci, leki, opiekę lekarską i tłumaczy. Takich warunków nie zapewniono im w Bułgarii, więc chcą wrócić do Grecji. Migranci twierdzą, że są dyskryminowani przez pracowników ośrodka. Wskazali równiez, że przedstawili bułgarskim władzom kwestię warunków pobytu, lecz nie otrzymali żadnej odpowiedzi. Oświadczyli, że przystępują do strajku głodowego, lecz później odwołali decyzję.

Według dyrektora ośrodka żądania Syryjczyków zostały przekazane przedstawicielom Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców i Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji. Jednocześnie rozpoczęła się procedura przyznania im statusu uchodźców. Wyjaśniono też, że nie są zobowiązani do mieszkania w ośrodku, mogą znaleźć mieszkanie w mieście, a warunków, jakich się domagają, nikt im nie obiecywał.

Na podstawie programu relokacji Bułgaria zgodziła się przyjąć ok. 1100 osób, a także zapewnić im warunki pobytu i integracji. W sierpniu bułgarski rząd przyjął odpowiednią uchwałę, w która mówi, że środki na ten cel mają zostać zapewnione przez UE oraz z budżetu państwa.

NW

Źródło: Onet.pl