Logo
Były premier Belgii: Polska Trumpem Europy

flickr.com

17 listopada 2016 09:36

Zdaniem Guya Verhofstadta Polska, która "charakteryzuje się autorytaryzmem rządzenia i łamaniem prawa", jako państwo jest podobna do Donalda Trumpa.

Belgijski polityk pisze o tym w czołowej niemieckiej gazecie ekonomicznej "Handelsblatt". Nawiązał do postulatu prezydenta elekta Stanów Zjednoczonych o wszczęciu śledztwa przeciwko Hillary Clinton, która miałaby w efekcie trafić za kratki. Podobną retorykę stosuje partia Jarosława Kaczyńskiego w Polsce.

Zdaniem byłego premiera Belgii, prezes Prawa i Sprawiedliwości jest współodpowiedzialny za katastrofę pod Smoleńskiem, a mówienie o "zamachu" jest jedną z wielu teorii spiskowych. 

Słowa Verhofstadta nie mogą dziwić - jako eurodeputowany jest jednym z najbardziej zaciekłych krytyków polskiego rządu. W swoim artykule posunał się do groźby, że jeśli Polska nie będzie chciała współpracować z organami UE w zakresie "ochrony praworządności", to może nawet stracić głos w Radzie Unii Europejskiej. 

Jako przykład sukcesu "sprzeciwu obywatelskiego" podaje tzw. czarne protesty, które "uświadomiły Kaczyńskiemu, że Polska jest krajem postępowym". 

 

źródło: DW / wp.pl

N.