Logo
Były prezes Amber Gold składa skargę do ETPC. Chodzi o przewlekłość aresztowania

7 września 2016 14:43

Obrońca Marcina P. złożył skargę na stosowanie wobec oskarżonego ponad 4-letniego aresztowania. Jego zdaniem nie ma wystarczającego uzasadnienia dla tego, żeby w dalszym ciągu stosować najsurowszy środek, który powinien być stosowany tylko w ostateczności. ​

Stosowanie tymczasowego aresztowania wobec Marcina P. w dalszym ciągu przez polskie sądy jest niezasadne. Nie ujawniły się żadne okoliczności, które wskazują na to, aby oskarżony wpływał w bezprawny sposób na przebieg postępowania. Przesłuchano już teoretycznie najistotniejszych świadków i stosowanie aresztu przez okres ponad czterech lat zaczyna już stanowić wykonywanie kary, a przestaje pełnić funkcję prewencyjną – powiedział obrońca założyciela Amber Gold, Michał Komorowski. Dodał, że po przekroczeniu bariery czterech lat pozbawienia wolności stwierdził, że czas by taką skargę sformułować, bo nawet w sprawach, w których przedmiotem było życie i zdrowie innych osób, areszty były stosowane krócej. 

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 roku. Kolejne trzy miesiące tymczasowego aresztowania mijają mu pod koniec października. Adwokat uważa, że w ciągu sześciu miesięcy powinno okazać się, czy Europejski Trybunał Praw Człowieka przyjmie skargę Marcina P.  Przypomniał, że kilka dni wcześniej skargę na przewlekłość aresztu złożyła też do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka obrońca Katarzyny P. Obrońca Marcin P. zadeklarował, że jego klient jest gotowy stanąć przed komisją śledczą i złożyć zeznania. 

Natalia Wiślińska

 Źródło: TVP Info