Logo
Były senator PO zatrzymany przez CBA

fot. Wikimedia Commons

29 listopada 2016 09:05

Jak ustaliła TVP INFO, wrocławska delegatura CBA zatrzymała byłego senatora Platformy Obywatelskiej, Józefa Piniora. Jest on podejrzany o płatną protekcję.

Oprócz polityka zatrzymano także jego byłego asystenta, Jarosława W. 

Józef Pinior w czasach PRL był działaczem opozycyjnym na Dolnym Śląsku. Wspólnie z Władysławem Frasyniukiem organizował tam struktury NSZZ "Solidarność". Tuż przed wprowadzeniem stanu wojennego podjął z konta związku 80 mln zł, dzięki czemu nie zostały one zajęte przez władze komunistyczne. Fundusze te zostały zdeponowane u metropolity wrocławskiego Henryka Gulbinowicza i w następnych latach posłużyły do organizacji podziemnych struktur „Solidarności”. Wydarzenie to zostało uwiecznione w filmie 80 milionów z 2011 – w postać Józefa Piniora wcielił się aktor Krzysztof Czeczot.

Ciężko uwierzyć, że połakomił się na w sumie niezbyt wygórowane kwoty. Niestety zgromadzony materiał dowodowy nie pozostawia wątpliwości – mówi informator TVP INFO. 

Józef Pinior był senatorem Platformy Obywatelskiej w latach 2011-2015 r. Po przegranej zaanagażował się we wspieranie Komitetu Obrony Demokracji.

Zarzuty dotyczą okresu, w którym podejrzany miał kłopoty finansowe. Jak donosi portal wdolnymslasku.pl – pożyczył od pewnej mieszkanki Wrocławia pięć tysięcy euro w kwietniu 2015 i nie chciał ich zwrócić w przewidzianym umową terminie.

Wierzycielka zwróciła się do sądu. Pomimo tego Józef Pinior nie chciał oddać pieniędzy, w wyniku czego latem tego roku do sądu wpłynęło pismo o wszczęcie postępowania egzekucyjnego.

Płatna protekcja polega na pośredniczeniu w załatwieniu sprawy w zamian za korzyść majątkową lub obietnicę jej otrzymania, dzięki wpływom w instytucji państwowej lub samorządzie terytorialnym. Czyn ten jest zagrożony karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8 (art. 230 i 230a k.k.).

O szczegółach dotyczących zarzutu na razie nie wiadomo.

 

źródło: TVP INFO

N.