Logo
Cenckiewicz: Odnaleziono nieznane raporty Kiszczaka z Londynu

2 listopada 2016 19:16

Jak poinformował dyrektor Wojskowego Biura Historycznego Sławomir Cenckiewicz, w archiwach wojskowych odnaleziono nieznane historykom raporty Czesława Kiszczaka z czasów, gdy pod koniec lat 40., jako oficer stalinowskiej Informacji Wojskowej w Londynie infiltrował żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Cenckiewicz wskazał, że dowiedział się, iż akta te w lutym 1990 roku trafiły z MSW do Centralnego Archiwum Wojskowego, gdzie nie zostały wciągnięte do ewidencji. Podkreślił, że 16 lat temu po utworzeniu IPN akta te powinny tam trafić, ale tak się nie stało. Dodał, że w tej sprawie złoży zawiadomienie do prokuratury. Dokumenty o działalności por. Kiszczaka dla Informacji Wojskowej w Londynie były do tej pory nieznane historykom, co pozwalało Kiszczakowi przez lata mówić, że w zasadzie niczego złego w Londynie nie robił, pomagał tym, który chcieli wrócić do kraju, a nawet przestrzegał ich przed represjami.

Dokumentacja, którą chcemy dzisiaj zaprezentować, pokazuje pewną precyzję w działalności Czesława Kiszczaka, przekazywanie informacji o konkretnych osobach do Głównego Zarządu Informacji (...), są adnotacje o przekazaniu sprawy do Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego lub innych jednostek aparatu represjipowiedział Cenckiewicz. Nie chce teraz jednoznacznie stwierdzić, że osoby, na które wskazuje w swoich raportach Czesław Kiszczak, były objęte represjami, to jest zadanie dla historyków, którzy będą analizowali te materiały - zaznaczył. Dodał, że na pierwszy rzut oka przynajmniej kilka osób z tej listy było represjonowanych.

W dokumentach są też donosy, które Kiszczak otrzymywał od żołnierzy w Londynie. Cenckiewicz wskazał, że wśród znalezionych akt znajdują się również dokumenty wytworzone przez wywiad wojskowy PRL - Zarząd II Sztabu Generalnego WP, którego szefem Kiszczak był w latach 70. XX w. 

NW

Źródło: rmf24.pl