Logo
Chińska gospodarka okiem analityka China Enterprise Confederation

fot. Wikimedia Commons

22 grudnia 2016 01:56

Miao Rong będący głównym analitykiem w China Enterprise Confederation stwierdził ostatnio, że efekt jakim jest 8,6% wzrostu zysku przemysłu nie powinien być kojarzony z globalnymi zmianami w światowych gospodarkach. Największy wpływ miał rozwój przedsiębiorstw, które są efektem Planu Pięcioletniego.

W zeszłym roku chińska gospodarka w dziedzinie przemysłu odnotowała spadek o 2,3%, co przysporzyło wielu trosk przedsiębiorcom, którzy obawiali się wzrastających kosztów, a taniejących produktów, przez co często wytwarzanie ich było często nierentowne. Chiński wskaźnik cen dóbr produkcyjnych, który pokazuje zmiany poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach wytwarzania od października rośnie po 54 miesiącach załamania.

Dzięki temu przedsiębiorcy uważają, że w kraju jest lepsze środowisko do inwestowania. Chociaż duże przedsiębiorstwa odnotowały spadek o 0,3% ich stosunek zobowiązań do aktywów był na poziomie 56,1% do października, we wrześniu spadł on o 0,2%. W chwili obecnej mówi się, że wcześniejsze koszty produkcji o wartości 100 juanów, teraz mają wartość 85,73, co przy dobrych cenach produktów na rynku, zdaniem przedsiębiorców wskazuje na większe zyski.

Katarzyna Hajduk
Na podstawie: en.people.cn