Logo
Chiński Jedwabny Szlak jednak nie przez Polskę? Macierewicz zablokował inwestycję w Łodzi? W tle gra służb [WIDEO]

8 stycznia 2017 09:56

Minister obrony narodowej od początku był sceptyczny wobec chińskich inwestycji w Polsce. Sprawa ma jednak drugie tło. Pojawiają się informacje, ze Agencja Mienia Wojskowego anulowała sprzedaż działki, na której miał powstać terminal kontenerowy, co spowodowało, że Chińczycy wycofali się z inwestycji.

Łódź miała stać się nowym centrum przeładunkowym. Idealna lokalizacja usytuowana w centralnej Europie, miała stać się alternatywą dla dostaw prowadzonych morzem pod kontrolą U.S. Navy. We współpracę zaangażowało się Centrum Studiów Polska-Azja, którego prezes został nawet wicedyrektorem Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych.

"Ta koncepcja ekspansji Chin jest częścią całościowej koncepcji porozumienia Europy Zachodniej z Rosją i Chinami, a także wyeliminowania z obszaru eurazjatyckiego wpływów Stanów Zjednoczonych oraz zlikwidowania niepodległego bytu Polski, bo to Polska na styku między wpływami rosyjsko-chińskimi i niemieckimi jest jedynym krajem mogącym zorganizować alternatywę wobec takiej eurazjatyckiej super potęgi [...] Oczywiście w razie korzyści gospodarczych jesteśmy zawsze gotowi w nich wziąć udział i je promować, ale z perspektywy naszej siły, a nie budowy jakiegoś nowego, socjalistycznego imperium łączącego Niemcy, Rosję i Chiny" – mówił Macierewicz w wywiadzie dla Goniec.tv.

Jak przekonuje Biznesalert.pl: "Wokół sprawy jest wiele niejasności, co może wynikać z faktu, że zwiększanie wpływów chińskich w Czechach jest na rękę prorosyjskim oligarchom jak wicepremier Czech Andrej Babisz walczący z Orlenem, m.in. o Spolanę, a więc można podejrzewać zaangażowanie służb zachodnich i chińskich. Z kolei tę osobę można powiązać z układem personalnym, który utrzymuje wpływy rosyjskie na rynku gazu w Czechach, o czym pisał BiznesAlert.pl w listopadzie".

PJ
Źródło: Goniec.tv, Biznesalert.pl