Logo
Chiński prezydent do wojska: przygotujcie się do walki

fot. Wikimedia Commons

13 lipca 2016 19:18

Chiński prezydent Xi Jinping wezwał armię do "przygotowania się do walki". To reakcja na wyrok Trybunału w Hadze, który uznał za bezzasadne traktowanie wschodniej części Morza Południowochińskiego jako wyłącznej strefy ekonomicznej Państwa Środka. 

Pozew do Trybunału trafił z inicjatywy władz Filipin w 2013 r. Jego uzasadnienie opierało się na rzekomo bezprawnym użytkowaniu mielizny Scarborough przez Chiny. Filipiny roszczą sobie bowiem wyłączne prawo do użytkowania tego akwenu.

Wyrok natomiast uznał za nieważną linię demarkacyjną, wyznaczoną jeszcze w 1947 r. Podział, który obowiązywał od tego roku, dawał Chinom możliwość kontrolowania znacznych akwenów Morza Południowochińskiego, w tym mielizny Scarborough.

Trybunał orzekł, że Państwo Środka nielegalnie eksploatowało złoża gazu ziemnego i ropy naftowej w rejonie Reed Bank oraz utrudniało operowanie filipińskim statkom rybackim. 

Już w trakcie postępowania chińskie władze zbojkotowały prace Trybunału oświadczając, że ich "naród jest obecny tam od ponad 2 tys. lat". Oświadczenie ministerstwa spraw zagranicznyh Państwa Środka wyraźnie zaznaczyło, że Chiny nigdy nie poddadzą się "jakimkolwiek uszczupleniom" terytorialnym.

Konflikt pomiędzy Chinami a Filipinami dotyczy wycinka archipelagu Spratly, do którego różnych części prawa roszczą sobie także Wietnam, Brunei i Malezja. Chiny zaś twierdzą, że mają prawa do rządzenia na terytorium całego archipelagu. Co ciekawe, takie same żądania prezentuje Tajwan, który wciąż uważa się za prawowite państwo chińskie. 

Chiny obecnie kontrolują 90 proc. akwenu Morza Południowochińskiego, przez które rocznie przepływa towar o wartości pięciu trylionów dolarów. Konflikt pomiędzy Chinami a pozostałymi państwami w rejonie w rzeczywistości jest konfliktem na linii Chiny-Stany Zjednoczone. Amerykańskie media podają, że rozkaz Xi Jinpinga zawierał instrunkcje na wypadek "prowokacyjnych zachowań ze strony wojsk USA". 

 

źródło: superstation95.com/defence24.pl

N.